ABD: Çin-Tayvan Savaşında TSMC Yok Edilmeli!

Dünya, özellikle de son yıllarda barışçıl bir dönemde değil. Hemen kuzeyimizde, Ukrayna ile Rusya arasında gerçek bir savaş yaşanırken, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları da tam gaz devam ediyor. Ayrıca Çin, son dönemlerde Tayvan ile de gerilimi artırdı. Hatta pek çok analist, Üçüncü Dünya Savaşı‘nın Ukrayna Rusya arasındaki çatışmalardan değil, Tayvan ile Çin’in birbirine girmesi sonrasında başlayacağına inanıyor. 

Gelen son haberler, ABD’nin olası Çin-Tayvan savaşında neler yapılması gerektiğine ilişkin fikirlerini ortaya koyuyor. Açık konuşmak gerekirse az sonra sizlere aktaracaklarımız gerçekten de trajikomik. Zira ABD, Tayvan’ın Çin’e karşı top tüfekle değil, dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi TSMC ile gitmesi gerektiğini savunuyor. Nasıl mı? Gelin anlatalım.

ABD’ye göre olası bir savaşta TSMC fabrikalarının kesinlikle yok edilmesi gerekiyor!

Kısa bir süre önce Katar’da gerçekleştirilen Küresel Güvenlik Forumu etkinliklerine katılan Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, değerlendirmelerde bulunurken çok çarpıcı şeyler söyledi. Üst düzey yetkiliye göre olası bir savaş halinde TSMC’nin Tayvan’daki üretim tesisleri, her ne pahasına olursa olsun yok edilmeli. “ABD ve müttefikleri bu fabrikaların Çin’in eline geçmesine asla izin vermeyecek.” diyen O’Brien’a göre en iyi çözüm, işgal durumunda fabrikaları patlatarak, kullanılamaz hale getirmek.

ABD neden böyle bir düşünce içerisinde?

ABD’li yetkililere göre Çin eğer Tayvan’ı işgal eder ve ülke sınırları içerisindeki yarı iletken fabrikalarını kontrol etmeye başlarsa, yarı iletken dünyasına dair ne varsa Çin’in hakimiyeti altına girmiş olacak. Bu da savaş teknolojileri konusunda Çin’in ekmeğine yağ sürmüş olacak. Ayrıca gündelik hayatta kullandığımız tüm elektronik ürünler (otomobiller de dahil olmak üzere) için gerekli olan yarı iletkenler, o saatten sonra ancak Çin hükümetinin izin vermesi halinde ulaşılabilir hale gelecek. İşte ABD’nin istemediği şey de tam olarak bu. Şunu da belirtelim; ABD bunu Türkiye veya Afrika’da kendi halinde takılan bir ülke olan Senegal için elbette istemiyor. Ülkenin amacı, Çin’e boyun eğmemek.

ABD, TSMC konusunda çok ciddi! Üstelik bunu geçmişte de dile getirdi

Robert O’Brien tarafından yapılan açıklamanın öylesine olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira askerlere eğitim verilen ABD Ordusu Savaş Koleji, 2021 yılında bir makale yayımlamış, bu makalede Tayvan’a Çin ile ilgili bir tavsiye vermişti. Bu tavsiyede, Tayvan hükümetinin olası bir savaş durumunda Çin’i TSMC’yi yok etmekle tehdit etmesi gerektiği ifade ediliyordu. ABD ordusunu eğiten profesyonellere göre böyle bir tehdit, Tayvan’ı Çin işgalinden koruyacak kadar büyük önem arz ediyor. Bu arada; ABD Ordusu Savaş Koleji’nin yayımladığı makale, 2021’de kurumun en çok okunan makalesi oldu.

TSMC’nin yok edilmesi halinde sadece Çin, Tayvan ve ABD kaybetmez: Tüm dünya için sancılı bir süreç başlar!

Umarız yaşanmaz ancak varsayalım ki Tayvan ile Çin arasında savaş çıktı ve TSMC fabrikaları Tayvan tarafından yok edildi. Böyle bir senaryoda kaybedecek ülkeler Çin, Tayvan ve ABD’den ibaret olmayacaktır. Savaşa hiçbir şekilde dahil olmasak bile Türkiye olarak biz de bu durumda kaybeden oluruz. Her şeyi bir kenara bıraktığımızda bile dünyanın en büyük yarı iletken üreticisinin yok olması demek, teknolojiye ulaşımın sıfıra düşeceği anlamına gelmektedir. Olay öyle bir noktaya gelir ki çok basit bir kumandayı bulamayacak hale gelebiliriz.

Bu da küresel anlamda ekonominin bitmesi demektir. Zira para kazanılsa bile bir yerden sonra satın alınacak hiçbir şey bulunamayacaktır. Otomotiv, akıllı telefon, tablet ve aklınıza gelebilecek her türlü ürün için üretim yapan şirketler bir bir iflas edecek, Dünya şimdiki halini bile arayacak hale gelecektir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir