Alman basını yazdı: İsveç’le yeni kriz yolda

Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı’nın Dünya Basını’nda Türkiye derlemesinde yer alan Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Süddeutsche Zeitung İsveç’te Kur’an yakılmasına yeniden izin verildiğini bildirdi.

“4 Nisan İsveç için acı bir gündü” ifadesini kullanan gazete neredeyse bir yıl önce İsveç ve Finlandiya birlikte NATO üyeliği için başvurduklarını hatırlatarak bu iki ülkenin NATO’ya birlikte ve aynı anda katılmak istediğini yazdı.

30 üye ülkeden 28’i NATO’ya katılmak isteyen iki ülkenin başvurusunu da onaylamıştı.. Ancak haberdeki ifadelere göre “Daha sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabul edilemez taleplerde bulunarak, İsveç’ten kendisinin terörist olarak gördüğü İsveç vatandaşlarının iadesini talep etti. Ocak ayında Kürt yanlısı göstericilerin bir Erdoğan kuklasını ayaklarından asması ve daha da kötüsü Danimarkalı-İsveçli aşırı sağcı Rasmus Paludan‘ın Stockholm’de bir Kur’an-ı Kerim yakması durumu daha da zorlaştırdı. Türk Büyükelçiliği önündeki bu eylemin ardından Ankara İsveç ile görüşmeleri kesti.”

MACARİSTAN LİDERİ VİCTOR ORBAN’A SERT ÇIKIŞ

Geçtiğimiz günlerde NATO üyeliği onaylanan Finlandiya’nın ulusal bayrağının NATO karargahına çekildiğini anımsatan gazete haberinde Macaristan lideri Victor Orban’a yönelik sert ifadeler kullandı.

Haberde şu ifadeler yer aldı:

İsveç, özellikle de kumarbaz ve alaycı Viktor Orban Budapeşte’de siyasi çorbasını pişirmeye devam ederken, savunma ittifakına üyeliği için endişelenmeye devam etmek zorunda. İsveç hükûmeti tarafından defalarca sorulmasına rağmen Orban, Macaristan’ın Finlandiya’ya onay verirken Stockholm’den gelen başvuruyu neden şimdiye kadar imzalamayı reddettiğini gerçekten açıklayamadı.

İSVEÇ YARGISINDAN ŞAŞIRTAN KARAR

Gazetenin haberinde, İsveç’te Kur’an yakma eyleminin bireysel özgürlük çerçevesinde ele alındığına ilişkin mahkeme kararı da duyuruldu:

“Hakim Eva-Lotta Hedin’in tam da zaten kasvetli olan bir günde okuduğu hüküm, Stockholm’deki havayı daha da kararttı: İsveç’te Kur’an yakmaya bundan sonra da izin verilecek. Paludan’ın eyleminin ardından Müslüman dünyasında İsveç karşıtı büyük gösteriler düzenlenmişti. Aşırılık yanlısı internet siteleri açıkça saldırı çağrısında bulunduğu için, İsveç Devlet Güvenliği SEPO kısa bir süre içinde artan bir terör tehdidinden söz etmişti. Ardından şubat ayında Stockholm’de küçük bir örgüt ve bir vatandaş başka Kur’an yakma eylemi bildiriminde bulunduğunda polis, artan terör tehdidini gerekçe göstererek her iki eylemi de yasaklamıştı. Ancak Eva-Lotta Hedin’e göre bu, anayasaya aykırıydı. İdari mahkeme hakimi, kararın gerekçesinde, toplantı ve gösteri özgürlüğünün İsveç’te anayasal olarak korunan haklar olduğunu vurgulayarak genel tehdit durumunun gösterilerin durdurulması için yeterli bir gerekçe olmadığını belirtti.”

KUR’AN YAKMA ‘BAŞVURULARI’

İki yakma başvuru sahibinden biri olan Salwan Monika, Svenska Dagbladet gazetesine yaptığı açıklamada, Hedin’in kararından dolayı “mutlu ve minnettar” olduğunu söyledi. Eylemiyle NATO başvurusuna zarar vermek istemediğini vurgulayan Irak kökenli Monika, “Benim için söz konusu olan NATO değil, amacım sadece İsveç’te değil tüm dünyada yasaklanması gerektiğini düşündüğüm Kuran’ı eleştirmektir.” dedi. İkinci başvuruyu yapan küçük örgüt Liberty Apallarkerna ise, bilinçli bir şekilde İsveç’in NATO’ya katılımını engellemeyi hedefliyor. Derneğin başkanı Chris Makoundoul yakma eylemi olmayacağını söyledi: “Amacımız asla bu değildi, kitap yakmayı barbarca buluyoruz. Mahkeme kararını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kur’an yakılmasına izin verilmesi halinde İsveç’in NATO’ya girmesine izin vermeyeceğine dair sözünün arkasında durması ricasıyla Türk Büyükelçiliğine sunacağız.” dedi. 5 Türkiye Dışişleri Bakanı, Brüksel’deki NATO Dışişleri Bakanları toplantısında karara çok sert ve polemikçi bir tepki göstererek, Nazi Almanyası ile İsveç arasında paralellikler kurdu. Türk medyasına göre Bakan, “Naziler işe kitapları yakarak başladılar, sonra dini toplantı yerlerine saldırdılar ve ardından insanları kamplarda toplayıp nihai hedeflerine ulaşmak için onları yaktılar. Bu tür şeyler böyle başlar.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir