Fed’in Kararsızlığı Finans Piyasalarını Kilitledi!

Amerikan Merkez Bankası (Fed) tarafından gelen açıklamalar, yükselen kripto piyasasının yönünü tersine çevirip düşüşe yol açmış olabilir.

Geçtiğimiz günlerde sıraladığımız “kripto piyasasını düşüşe tetikleyenler“ konusunun ana kaynaklarından olan Fed açıklamaları, global piyasalara “kararsızlığı” ile damga vurmuş durumda. 22 Mart tarihinde açıklanacak olan Fed faiz kararının etkileri, daha şimdiden finans piyasalarına etki etmiş durumda. Geçtiğimiz günlerde Fed başkanı Powell’ın açıklamalarda bulunması, kripto piyasasını karamsarlığa itmiş durumda.

Teknik ve temel analiz bakımından düşüş eğilimine geçen BTC, Fed tarafından bu yola itilmiş olabilir mi?

Fed Başkanı Powell, Yaptığı Açıklamalar ile Piyasaları Kararsızlığa Boğdu

Fed’in son zamanlarda global piyasalar üzerinde baskı yaratması, dikkatleri üzerine toplamıştı. Fed, özellikle de Şubat ayı içersinde “kripto konusunda bankalara yapmış olduğu uyarı” ile kripto yatırımcısında adeta korku havası yaratmıştı. Global piyasalarının daima dikkatle beklediği “Fed Faiz Kararı” ise, önümüzdeki sürecin en belirsiz durumlarından biri olarak göze çarpıyor. Geçtiğimiz süreçte daha tahmin edilebilir “Fed Faiz Kararları” global piyasalar üzerinde bu kadar baskı oluşturmuyordu.

Özellikle de Fed Başkanı Powell’ın yaptığı açıklamalar global piyasalarını tetiğe geçirmiş oldu. Powell’ın “faiz oranları için merkez bankası politika yapıcılarının beklediğinden daha yüksek olabileceği” konusunda ki söylemleri finans piyasalarını kilitlemiş durumda.

Ayrıca Powell ifadelerini şu şekilde dile getirdi;

“Son yayınlanan ekonomik veriler, beklenenden daha güçlüydü. Gelen veriler doğrultusunda, faiz oranlarına yönelik tahminler beklenenden farklı gelebilir. Yayınlanan veriler daha farklı şekilde olsaydı, faiz artırımlarının hızını artırmaya hazırlanırdık.”

Powell, Konuşmalarını Kararlı Bir Şekilde Devam Ettiriyor

Enflasyonu yüzde 2 seviyesine düşürmekte kararlı olduğunu belirten Fed Başkanı Powell, enflasyonist baskılara da değindi. Mart ayı Fed toplantısı için konuşmalarda bulunan Powell, “ellerinde kritik verilerin olduğunu” dile getirdi. Ayrıca, fiyatlarda ki istikrara da değinen Powell, bu konuda netlik olmadan herhangi bir hamle yapılmayacağını ifadelerine ekledi. Powell, iş gücü ve piyasa dayanaklılığının sürdürülebilir olması için de uyarılarda bulundu. Powell‘ın bu kararlı ve sert konuşmaları, dünya finans sektöründe büyük yankı uyandırmış durumda.

Finans Piyasalarından Olumsuz Haberler Ardı Ardına Geliyor

Fed başkanı Powell’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar finans piyasasında olumsuz durumları tetiklemiş olarak görülüyor. Son günlere bakıldığında finans piyasalarıdan gelen olumsuz haberlerin tetikçisiFed‘in açıklamaları” olarak görülüyor. Fed tarafında devam eden kararsızlık ve sert duruş, varlık sektörleri üzerinde himaye sağlamış durumda. Yakın süreçte Silikon Valley Bank’ın yapmış olduğu açıklamayla beraber, bankanın stoklarında sıkıntı yaşandığı dile getirilmişti.

Fed Tarafında Hamleler Devam Ediyor

Yakın zaman diliminde yaratmış olduğu “kararsız havayla” korku salmaya devam eden Fed, çeşitli finans piyasaları üzerinde hamlelerini sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde bankalara “kripto konusunda dikkatli olmalarını” bildiren Fed, özellikle de kripto topluluğunu dikkatini çekmişti. Bugün gerçekleştirmiş olduğu bir konuşmada “stablecoin‘lere” değinen Fed, bu yöndeki çalışmalarını hızlandırıp “uzman bir çalışma ekibi” yaratma konusunda kararlı olduğunu dile getirdi. Ayrıca giderek artan stablecoin sorunlarına yönelik çalışmalar sadece Fed, taraflı değil genel olarak kripto sektöründen de devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir