Petrol fiyatları için yıllık hedefler düşürüldü

Investing.com – Bu yıl zayıflayan talebe ilişkin endişeler; büyük merkez bankalarının, piyasada yaklaşan bankacılık krizine ilişkin korkuları hafifletmek için aldığı tedbirleri büyük ölçüde dengelerken Fed toplantısı öncesinde petrol fiyatları düşerek daha önce elde ettiklerini kısmen geri verdi.

Yatırımcılar, bu yıl ekonomik yavaşlamanın petrol talebini engelleyeceği endişesiyle yoğun bir şekilde satış yapınca ham petrol fiyatları, bu yılki en kötü haftalık kaybını yaşadı. Taleple ilgili bu düşünce, fiyatların 15 ayın en düşük seviyelerine gerilemesiyle birlikte geçtiğimiz hafta boyunca uzun vadeli petrol alımlarının büyük ölçüde tasfiye edilmesine de neden oldu.

Brent %0,5 düşüşle 72,61 dolara gerilerken WTI %0,5 azalarak 66,62 dolara indi. Her iki sözleşme de geçen hafta %10’un üzerinde değer kaybetti.

ING analistleri bir notta, ekonomik yavaşlama korkuları ve Fed toplantısı beklentisinin, bu hafta piyasalardaki dalgalanmayı devam ettireceği uyarısında bulunarak “Genel piyasa endişeleri, geçen hafta petrol piyasası üzerinde ağır bir baskı oluştururken görünen o ki temel parametreler piyasayı destekleyecek kadar güçlü olmamış.” diye yazdı.

ING ayrıca Brent fiyatları için bu yılki görünümünü, varil başına 98 dolardan 90 dolara düşürdü ve 100 dolar ihtimalinin düşük göründüğünü belirtti.

Ham petrol fiyatları, bankacılık sektöründeki çöküşün ekonominin geneline yayılabileceği, faaliyetlerin sekteye uğrayabileceği ve ham petrol talebine zarar verebileceği endişeleriyle sarsıldı. Talebin yavaşlayacağına dair korkular, bu yıl petrol piyasaları üzerinde ağır bir baskı oluşturarak fiyatların büyük ölçüde baskı altında kalmasına neden oldu.

Fiyatlar Fed, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve diğer büyük merkez bankalarının, piyasadaki likiditeyi artırma ve bankacılık sektörünü destekleme taahhüdünden çok az destek aldı. Bu hamle öncesinde İsviçre bankası UBS Group AG (NYSE:UBS), Credit Suisse Group’u (SIX:CSGN) düzenleyiciler tarafından kolaylaştırılan ve bankacılık krizi endişelerini hafifletmeyi amaçlayan “tarihi bir anlaşma” ile satın alacağını açıklamıştı.

Şimdi gözler, Fed’in Çarşamba günü sonuçlanacak iki günlük toplantısının çıktılarına çevrilmiş durumda. Faizlerde 25 baz puan gibi nispeten daha düşük bir oranda artırım bekleniyor. Ayrıca toplantıya ilişkin belirsizlik, piyasalarda daha fazla dalgalanmaya yol açabilir.

Bununla birlikte petrol başka engellerle de karşı karşıya. ABD stoklarındaki sürekli artış, ülkede potansiyel bir arz bolluğuna işaret ederken COVID-19 kısıtlamaları kaldırılmış olmasına rağmen büyük ham petrol ithalatçısı Çin’de, petrol ithalatında yavaş bir toparlanma görüldü.

Öte yandan petrol boğaları, geçen hafta Rus ve Suudi bakanlar arasında yapılan toplantıların ardından OPEC+’nın daha fazla üretim kesintisi yapacağına dair umutlarını koruyor.

Yazar: Ambar Warrick

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir