Asırlık yaşlıların ‘keşke’ dediği 3 şey! Bunları yapmayan bin pişman oluyor

Geçmişe dönüp bakıldığında dış faktörlere bağlı olarak zamanı kaçırmış gibi hissettiğiniz pek çok durum olabilir. Birçok kişinin geçmiş için ‘keşke’ dediği durumlar mevcut. Dünyanın en yaşlı insanları da geçmişte kalan, geri alamadıkları bazı durumlar için bu durumdan pişmanlık duyuyor.

LongeviQuest adındaki bir kuruluş 110 yaş ve üzeri kişilerin yaşlarını doğruluyor. LongeviQuest’in CEO’su ve Latin Amerika araştırma başkanı Villatoro, dünyanın en yaşlı insanlarına uzun ömürlü olmanın ipuçlarını ve geçmişte pişman olduğu şeyler olup olmadığını sordu.

Meyers konuştuğu kişilerin büyük bir çoğunluğunun 1900’lü yıllarda savaş, büyük buhran ve sömürge sorunları gibi büyük olaylar yaşadığını belirtti. İnsan hayatında ve psikolojisinde büyük etkiler bırakan bu olayların zamanında zor bir yaşam sürülmesine neden olduğunu aktardı.

UZUN ÖMRÜN SIRRI NEDİR?

Yapılan araştırmalara göre pozitif denge ve olumlu bir zihinsel tutumun uzun ömrün anahtarı olarak belirtiliyor. Araştırmalara göre 100 yaşını geçen insanlar genel olarak herhangi bir şey için endişelenmeyi bırakan, stres yapmamaya çalışan ve pişmanlıkları üzerine düşünmeyi bırakan kişiler olma eğilimindedir.

Hazırlanan araştırma soruları arasında ‘bugün olsa neyi farklı yapardın?’ sorusu ise insanları duygulandıran sorulardan biriydi. ‘Yapmadığınız, treni kaçırdığınız için pişman olduğunuz şeyler var mı?’ sorusuna elbette ki çeşitli cevaplar geldi. İşte o cevaplar.

1- Aileyle daha fazla vakit geçirmemek

Röportajı gerçekleştirenler, bu pişmanlığın asırlık insanlar arasında çok tipik cevaplardan biri olduğunu belirtiyor. Bu nedenle ilk sırada herkesin ortak cevabı olarak sayabileceğimiz bir cevap bulunuyor.

2- Çok çalışmak

114 yaşındaki Juan Vicente Pérez Mora, daha az çalışmış olmayı diliyor. Bu dönemde yaşayan insanlar genellikle 13 veya 14 yaşlarından itibaren aile çiftliklerinde sabahtan akşama kadar fiziksel emek gösterecekleri bir işte çalışmış.

Araştırmaya katılan birçok kişi de aynı duruma karşı pişmanlık besliyor. Çalışmak ve yorulmak yerine sevdikleriyle daha çok vakit geçirmek istediklerini belirtiyorlar.

3- Daha fazla gezmiş olmak

Araştırmalara göre en çok keşke denilenlerden biri de fazla seyahat etmemek. Zamanında gezme fırsatı oluşturmamak veya önümüze çıkan bazı koşulları değerlendirmemek kişilerin ilerleyen zamanlarda pişman olduğu şeylerden biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x