Nazlı Ilıcak Kaç Yaşında, Neden Hapse Girdi?

Kaleme aldığı bir yazı nedeniyle Cumhuriyet Savcısı Orhan Kapıcı’nın şikayeti sonucu yargılanan Nazlı Ilıcak, İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada “iftira” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

T24’ten Sibel Yükler’in haberine göre, Ilıcak, cezanın istinafta onanmasının ardından bugün cezaevine girdi.

Ilıcak’a “casusluk” suçundan aldığı ceza nedeniyle denetimli serbestliği bulunduğu için açık cezaevinde kalamayacağı bildirildi. Bunun üzerine Ilıcak, Sakarya 1 No’lu Cezaevi’ne teslim oldu.

Nazlı Ilıcak Kimdir, Kaç Yaşında?

Ayşe Nazlı Ilıcak 1944’te Ankara’da doğdu. 2023 yılı itibariyle 79 yaşındadır. Demokrat Parti döneminde Bayındırlık ve Ulaştırma bakanlıkları yapmış olan Muammer Çavuşoğlu’nun kızı. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi (1963) ve Lozan Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Ecole de Sciences Sociales et Politiques, 1967) eğitim gördü.

Nazlı Ilıcak Neden Hapse Girdi?

Kapatılan Özgür Düşünce isimli internet sitesinde 2016’da yazdığı “Hanefi Avcı’nın Operasyon Beklentisi” başlıklı yazı nedeniyle gazeteci Nazlı Ilıcak hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı. İddianame Ilıcak, “iftira” ile suçlandı.

Ilıcak’ın yazısında “milli damar örgütünden” bahsettiği ve eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı tarafından söz konusu örgütle ilgili Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na şikâyette bulunulduğu aktarılıyordu. İddianamede, yazının şikayete konu edilmesiyle yazı içeriğine istinaden, “hakkında soruşturma yürütüldüğü belirtilen bir örgüt mensubu olarak gösterilen kamu görevlilerinin isimleri açık bir şekilde belirtilip haklarında hukuka aykırı fiil isnat edildiği” ileri sürüldü.

İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2021’de açılan dava, 19 Nisan 2022’de karara bağlandı. Ilıcak, iki yıl altı ay hapse mahkûm edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x