Seçim treni

2013 yılında temeli atılan Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin (YHT), 11 yıl geçmesine rağmen sadece yüzde 62.9’u tamamlandı. 7. kez ertelenen hızlı tren için eski bakanlar hizmete girme tarihini ilk olarak 2025, daha sonra 2026 olarak açıklamıştı. Geçen yıl sadece yüzde 53’ü biten YHT için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, gecikme olduğunu söyleyerek 2028 yılında açılacağını duyurmuştu. Yıllardır bitmeyen hızlı tren projesi yerel seçimlerin yaklaşmasıyla tekrar gündeme geldi. Manisa ziyaretinde açıklama yapan bakan Uraloğlu, açılış tarihini iki yıl geriye çekerek bitiş tarihini 2026 olarak müjdeledi. Bakan ayrıca, projenin yüzde 62.9’unu bitirdiklerini kamuoyu ile paylaştı. 

İzmirliler ve siyasiler bakanın açıklamasını seçim yatırımı olarak yorumladı. YHT haberlerine sosyal medya üzerinden yorum yapan yurttaşlar, “11 yılda yüzde 62.9’u biten projenin yüzde 37.1’ni iki yılda nasıl bitireceksiniz? Her seçim yaklaştığında YHT’yi gündeme getiriyorsunuz. İzmirli artık umudunu kesti” paylaşımında bulundu.

HIZLI TREN GECİKİR BELKİ HİÇ GELMEZ

Bakan Uraloğlu’nun YHT için yeniden tarih vermesine CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, “Hızlı tren gecikir belki hiç gelmez” yorumu yaptı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x