Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a toplam 95 milyar dolarlık yardım paketinin ABD Senatosu’ndan geçmesi bekleniyor

T24 Dış Haberler

Demokratların liderliğindeki ABD Senatosu’nun Salı günü erken saatlerde Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a yönelik 95,34 milyar dolarlık yardım paketinin nihai kabulü için oy kullanması bekleniyor. Ancak yasanın Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’ndeki akıbetine ilişkin şüpheler artıyor.

Reuters’ın haberine göre; yasanın Senato’dan geçmesi kesin gibi görünüyor. Senato Cumhuriyetçi lideri Mitch McConnell, parti konferansının en az 17 üyesinin desteğini almayı başardı ki bu da 100 sandalyeli meclisin 60 oy barajını aşmak için fazlasıyla yeterli.

Ancak Demokrat Başkan Joe Biden‘ın yasayı imzalayabilmesi için Kongre’nin her iki kanadının da yasayı onaylaması gerekiyor. Cumhuriyetçi Meclis Başkanı Mike Johnson‘ın ABD-Meksika sınırındaki rekor göçmen akınını durdurmaya yönelik muhafazakar hükümler içermediği gerekçesiyle eleştirdiği tasarının Temsilciler Meclisi’nde de kabul edilmesi zor görünüyor.

Johnson Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada “Senato’dan tek bir sınır politikası değişikliği gelmediği için Meclis bu önemli konularda kendi iradesiyle çalışmaya devam etmek zorunda kalacak” dedi.

“Amerika, Senato’nun statükosundan daha iyisini hak ediyor” diyen Johnson, geçmişte Meclis’in mevzuatı ayrı tasarılara bölebileceğini öne sürmüştü.

Tasarı Ukrayna için 61 milyar dolar, İsrail için 14 milyar dolar ve Tayvan dahil Hint-Pasifik’teki ortakları desteklemek ve Çin’in saldırganlığını caydırmak için 4.83 milyar dolar içeriyor. Cumhuriyetçiler aylardır dış yardım tasarısının sınır kısıtlamalarını da içermesini talep ediyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x